    • Zeks 400HSH-460V 400 SCFM Heatsink Refrigerated Cycling Air Dryer
  • ProParts, Inc. sells and services ZEKS 400HSH Cycling Refrigerated Air Dryer.
    Zeks Compressed Air Solutions
    Call for pricing and lead time.
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    400HSH
    Condition:
    New
    Availability:
    Call for lead time
    Weight:
    895.00 LBS
    Width:
    34.00 (in)
    Height:
    49.20 (in)
    Depth:
    Minimum Purchase:
    1 unit
    Capacity SCFM:
    400 SCFM
    In/Out Air Connect Size:
    2” MNPT
    Refrige. type:
    R-513A
    Voltage:
    460V / 3ph, 60hz
    Length:
    49.2 in
    Width:
    34 in
    Height:
    55.6 in
    Weight:
    895 lbs
    Timed Solenoid Drain:
    Included
    Pre & After Filters:
    Included
    DPC Controller:
    Modbus TCP/IP:
    Working Pressure:
    200 PSI
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    Digitally Controlled Operation
    • Display of dryer operating status
    • Energy savings indication
    • Condensate drain timing/test interface
    • Visual indication of faults, drain open and condenser fan operation
    Standard Features
    • Pre and Post Filtration – ZEKS Grade G & H filters protect dryer and downstream processes
    • R-513A Refrigerant - Highly efficient; Small charge volume; Environmentally friendly
    • Timed Solenoid Condensate Drain - Time adjustment via digital controller to match conditions
    • Filterstop/Strainer Drain Connection - Protects drain from debris and is easy to clean
    • Certified to UL standard 60335-1 & 60335-2-40
    • Simple Electrical Connection - Standard 3-prong plug with ground (10-150cfm)†
    • Galvanized Internal Structure - Corrosion resistant for long service life
    • Powder Coated Enclosure - Durable finish for long life
    Product Videos
    Custom Field
    Capacity SCFM 400 SCFM
    In/Out Air Connect Size 2” MNPT
    Refrige. type R-513A
    Voltage 460V / 3ph, 60hz
    Length 49.2 in
    Width 34 in
    Height 55.6 in
    Weight 895 lbs
    Timed Solenoid Drain Included
    Pre & After Filters Included
    DPC Controller Included
    Modbus TCP/IP Included
    Working Pressure 200 PSI