    • ELGi EQ22V 30 HP 125 PSI Variable Speed Air Compressor with 120 Gallon Tank Mount, EGRD Dryer, and Filters P/N EQ022V-125AS-120B-G2
  • ProParts, Inc. sells and services ELGi industrial air compressors EQ22V.
    ELGi
    MSRP:
    Was:
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    EQ22V-125-120T-G2C
    Condition:
    New
    Availability:
    Call for lead time
    Weight:
    1,488.00 LBS
    Width:
    32.30 (in)
    Height:
    77.33 (in)
    Depth:
    Minimum Purchase:
    1 unit
    Motor Power:
    30 HP
    Sound Level:
    70 dBA
    Air Delivery:
    52 - 118 CFM
    Working Pressure:
    125 PSIG
    Voltage:
    460V
    Tank Size:
    120 Gallon
    Length:
    90 in
    Width:
    32.3 in
    Height:
    77.33 in
    Weight:
    1488 lbs
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    • DESIGNED SMART. BUILT TOUGH.
      • Reliable operation in tough conditions.
      • Built for dusty environments and humid conditions
      • Ambient design rating of 122F.
    • LONG CONSUMABLE LIFE OF UP TO 4000 HOURS
      • Extended consumable life
      • Minimal maintenance
      • Easy accessible components reduces maintenance time
    • REDUCED STARTING LOAD - OPTIMISED NC INTAKE VALVE
      • Reduces starting current
      • Optimized blow down valve reduces unloaded power
    • ENERGY EFFICIENCY WITH OPTIONAL VFD
    • AN EASY TO OPERATE INDUSTRIAL GRADE CONTROLLER
      • Smart Neuron XT controller is easy to operate with advanced features
      • Remote monitoring
      • Data acquisition
      • Detailed fault report
    • STRONG SERVICE NETWORK ACROSS THE GLOBE
    • Best-in-Class Warranty
      • 6-year airend warranty
      • 5-year package warranty
      • No service contract required
      • Ensures peace of mind
    EQ Series 25 to 30hp
    • Oil-injected, air-cooled
    • Optimized Cooling System for 122DEG F High Ambient Temperature
    • Heavy Duty 3-stage Filtration for Demanding Conditions
    • 3 ppm oil carryover
    • Wye-Delta starting on all models
    • Easy to use Neuron XT Controller Microprocessor Controlled
    • Available with optional variable speed drive
    • 1 year bumper to bumper warranty
    • 5 year Package warranty
    • 6 Year AirEnd warranty
    • 3 year VFD warranty
    Product Videos
    Custom Field
    Motor Power 30 HP
    Sound Level 70 dBA
    Air Delivery 52 - 118 CFM
    Working Pressure 125 PSIG
    Voltage 460V
    Tank Size 120 Gallon
    Length 90 in
    Width 32.3 in
    Height 77.33 in
    Weight 1488 lbs
    Product Reviews
    Write a Review
    Write a Review
    ×
    ELGi